Nowy wspólnik spółki cywilnej a mały ZUS

Anna Kaliszewska19 marca 20172 komentarze

Pani Mecenas, przeczytałem wpis o małym ZUS w spółce cywilnej jednak mam wątpliwości czy i ja w swojej sytuacji będę mógł z niego skorzystać. Kilka dni temu wspólnicy spółki cywilnej, w której pracuję na umowę o pracę zaproponowali mi żebym wszedł do spółki i został nowym wspólnikiem. Czy będę mógł płacić niski ZUS? 

 

Maila o tej treści otrzymałam kilka dni temu od jednego z czytelników bloga. Odpowiedź na zadane pytanie może faktycznie nie wydawać się oczywista dlatego postanowiłam podzielić się nią na łamach bloga i rozwiać wątpliwości.

Jak wiesz z poprzednich wpisów, z możliwości opłacania tzw. małego ZUS nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, jeśli przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywali na jego rzecz w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Czy więc wspólnik spółki cywilnej, który pracował wcześniej dla tej spółki, wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.

Wspólnik spółki cywilnej, który był wcześniej zatrudniony w tej spółce, nie wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy, ale na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego własną działalność gospodarczą. Prowadzenie działalności gospodarczej, a nie uczestnictwo w spółce cywilnej, stanowi jego tytuł do ubezpieczenia społecznego.

Dotychczas nie spotkałam się z tym aby ZUS we wskazanych okolicznościach zajął inne stanowisko.

Jeśli interesuje Cię temat małego ZUS w spółce cywilnej po więcej informacji zajrzyj do wpisu: Mały ZUS w spółce cywilnej – czy wspólnik może opłacać preferencyjne składki?

{ 2 comments… read them below or add one }

Tomasz Styczeń 15, 2018 o 16:32

Dzień Dobry,
nie wiem czy dobre miejsce, ale jak nie zapytam to się nie dowiem.
Wraz z żoną planujemy założyć spółkę cywilną.
Żona od roku prowadzi własną działalność i jest na małym zusie.
Ja pracuję na etacie.
W związku z planowanym założeniem spółki s.c. założę 1-os działalność gospodarczą.
Pytania są następujące?
Czy żona dodatkowo będzie musiała odprowadzać składkę zdrowotną z tytułu bycia wspólnikiem w s.c.?
Zakładam, że ja na pewno, ale tylko z tytułu założenia własnej działalności. Czy może jeszcze trzeci raz z tytułu założenia spółki cywilnej?
Z góry dziękuję za odpowiedź – jeżeli oczywiście to jest możliwe w tym miejscu.
Z poważaniem
TO

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Luty 13, 2018 o 11:36

Panie Tomaszu, jeśli przedsiębiorca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i jednocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej opłaca podwójną składkę zdrowotną.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: