Nowy wspólnik spółki cywilnej a mały ZUS

Anna Kaliszewska19 marca 2017Komentarze (0)

Pani Mecenas, przeczytałem wpis o małym ZUS w spółce cywilnej jednak mam wątpliwości czy i ja w swojej sytuacji będę mógł z niego skorzystać. Kilka dni temu wspólnicy spółki cywilnej, w której pracuję na umowę o pracę zaproponowali mi żebym wszedł do spółki i został nowym wspólnikiem. Czy będę mógł płacić niski ZUS? 

 

Maila o tej treści otrzymałam kilka dni temu od jednego z czytelników bloga. Odpowiedź na zadane pytanie może faktycznie nie wydawać się oczywista dlatego postanowiłam podzielić się nią na łamach bloga i rozwiać wątpliwości.

Jak wiesz z poprzednich wpisów, z możliwości opłacania tzw. małego ZUS nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, jeśli przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywali na jego rzecz w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Czy więc wspólnik spółki cywilnej, który pracował wcześniej dla tej spółki, wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.

Wspólnik spółki cywilnej, który był wcześniej zatrudniony w tej spółce, nie wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy, ale na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego własną działalność gospodarczą. Prowadzenie działalności gospodarczej, a nie uczestnictwo w spółce cywilnej, stanowi jego tytuł do ubezpieczenia społecznego.

Dotychczas nie spotkałam się z tym aby ZUS we wskazanych okolicznościach zajął inne stanowisko.

Jeśli interesuje Cię temat małego ZUS w spółce cywilnej po więcej informacji zajrzyj do wpisu: Mały ZUS w spółce cywilnej – czy wspólnik może opłacać preferencyjne składki?

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: