Śmierć wspólnika spółki cywilnej – krótka historia z praktyki

Anna Kaliszewska14 czerwca 20172 komentarze

Środa jest w tym tygodniu dla wielu z nas takim „małym piątkiem”. Mam nadzieję, że i Tobie udało się tak ułożyć swoje obowiązki, aby cieszyć się kilkoma dniami zasłużonego odpoczynku.

Zanim jednak zamkniesz laptopa i wyruszysz na długi weekend, chciałabym opowiedzieć Ci pewną historię.

Jakiś czas temu zadzwonił do mnie Pan Adrian. Z krótkiej rozmowy telefonicznej wynikało, że szuka pomocy w zakończeniu prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności. Umówiliśmy się na spotkanie w kancelarii.

Pan Adrian prowadził działalność w formie spółki cywilnej razem ze swoim wieloletnim przyjacielem Markiem. Szło im bardzo dobrze. Prowadzony biznes był dla nich nie tylko pracą ale i pasją. Realizowali się w nim, a dodatkowo przynosił im wysoki zysk. Słowem: czego chcieć więcej.

Niestety pewnego dnia niespodziewanie Marek zmarł na zawał serca. Pan Adrian był załamany. Stracił najlepszego przyjaciela i wspólnika. Martwił się też, że biznes w który włożyli tyle pracy i serca trzeba zlikwidować. Wiedział, że spółka ulega rozwiązaniu gdy pozostanie w niej tylko jeden wspólnik.

Po analizie zawartej przed laty umowy spółki znaleźliśmy rozwiązanie, a spółki nie trzeba było likwidować. Umowa spółki przewidywała wstąpienie spadkobierców zmarłego wspólnika do spółki. Podjęliśmy z Panem Adrianem niezbędne kroki prawne i już kilka dni później do spółki wstąpiła córka Marka – jego jedyna spadkobierczyni. Córka znała realia prowadzonego przez ojca biznesu i dość szybko odnalazła się w nowej dla niej sytuacji. Prowadzona działalność nie doznała żadnego większego uszczerbku. Pan Adrian poczuł ulgę.

Opowiedziałam Ci tę historię bo choć smutna, jest pouczająca i być może skłoni Cię do zastanowienia się nad zabezpieczeniem swojego biznesu na wypadek śmierci wspólnika.

Pamiętaj, że brak klauzuli wstąpienia spadkobierców zmarłego wspólnika do spółki, w przypadku spółki dwuosobowej, spowoduje rozwiązanie spółki.

Które rozwiązanie będzie dla Was lepsze?

{ 2 comments… read them below or add one }

Daria Czerwiec 14, 2017 o 14:53

Pani Mecenas, a co się dzieje, kiedy wspólnik spółki cywilnej znajdzie się w śpiączce?

Daria

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Czerwiec 16, 2017 o 11:45

Dziękuję za ciekawe pytanie. Postaram się odpowiedzieć w osobnym wpisie.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: