Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

Anna Kaliszewska09 maja 2017Komentarze (0)

Zazwyczaj wraz z rozwojem Twojego biznesu zaczyna Ci brakować czasu na osobiste dopilnowanie wszystkiego. Załatwiając dziesiątki drobnych spraw tracisz z oczu te najważniejsze i strategiczne.

Ba, nie masz nawet chwili przerwy na dobrą kawę!

Jeśli Twoi wspólnicy mają podobne odczucia, najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie jednego lub kilku pracowników. Zyskacie potrzebną pomoc i czas na zajęcie się kluczowymi sprawami (lub po prostu chwilę dla siebie 😉 )

Tu pojawia się pytanie kto ma tego pracownika zatrudnić? Spółka?

Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie. W końcu spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a podmiotami praw i obowiązków są wszyscy wspólnicy. Pisałam Ci o tym wyraźnie w poprzednich postach.

Jednak na gruncie prawa pracy spółkę cywilną traktuje się inaczej.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeśli zatrudniają one pracowników.

Zgodnie z dominującym w orzecznictwie poglądem spółkę cywilną należy uznać za taką jednostkę organizacyjną. A ponieważ pracodawca jest podmiotem prawa pracy i stroną stosunku pracy, to w świetle takiej regulacji spółka cywilna uznawana jest za podmiot.

Krótko mówiąc spółka cywilna może być pracodawcą.

W zasadzie jest to dla Ciebie dogodne rozwiązanie.

Gdyby spółka cywilna nie mogła być pracodawcą, konieczność zatrudniania pracowników przez każdego ze wspólników z osobna stanowiłaby utrudnienie w prowadzeniu działalności. Wspólnicy musieliby ustalić między sobą który z nich jakich pracowników zatrudnia i w jakim wymiarze czasu pracy.

Mówiąc bardziej obrazowo, gdyby spółka nie mogła być pracodawcą, to podejmując decyzję o zatrudnieniu 2 pracowników musielibyście między sobą ustalić czy każdy z Was zatrudnia po jednym pracowniku czy obu pracowników na 1/2 etatu.

Utrudnienia pojawiałyby się również przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów związanych z zatrudnianiem pracowników czy przy zmianie składu osobowego spółki.

To tyle tytułem wstępu do zagadnień związanych z prawem pracy i zatrudnianiem pracowników. Na pewno napiszę na ten temat jeszcze nie jeden wpis. Zaglądaj 🙂

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: