Współwłasność w spółce cywilnej

Anna Kaliszewska13 lipca 20172 komentarze

Kiedy klienci pytają mnie o współwłasność w spółce cywilnej często posługuję się pewną cukierniczą analogią. Jestem miłośniczką wypieków, a w szczególności pięknych i imponujących tortów, dlatego takie przykłady do mnie przemawiają.

Wyobraź sobie, że przechodzisz ze znajomymi obok cukierni. Waszą uwagę przykuwa pięknie udekorowany sezonowymi owocami tort śmietankowy. Nie możecie się oprzeć pokusie i postanawiacie go kupić. Kilkanaście minut później kroicie go na kawałki i przy kawie delektujecie się jego smakiem.

Kupując wspólnie tort stajecie się jego współwłaścicielami. Krojąc go na kawałki i dzieląc się nim, w istocie dokonujecie zniesienia jego współwłasności.

Ta prozaiczna, życiowa sytuacja opisuje współwłasność ułamkową czyli taką, w której każdemu ze współwłaścicieli przysługuje udział w prawie własności określony ułamkiem. Udziały te mogą być różnej wielkości. Prawo własności rzeczy przysługuje niepodzielnie wszystkim współwłaścicielom, ale udział jest prawem, który należy wyłącznie do współwłaściciela. Współwłaściciel może nim rozporządzać bez zgody pozostałych współwłaścicieli np. sprzedać go albo darować.

Taką współwłasność można również, co do zasady, w dowolnym momencie znieść. Współwłasność ułamkowa może istnieć nawet wtedy gdy współwłaścicieli nie łączy żaden inny, niż współwłasność rzeczy, stosunek prawny.

Współwłasność ułamkowa jest najczęściej występującym rodzajem współwłasności dlatego wspólnicy spółek cywilnych często, niejako automatycznie, przyjmują, że w spółce cywilnej również mamy z nią do czynienia.

Jest to jednak przekonanie błędne.

Nie wiem czy wiesz, że oprócz wspomnianej współwłasności ułamkowej istnieje drugi rodzaj współwłasności – współwłasność łączna.

Współwłasność łączna występuje jedynie w powiązaniu z określonym stosunkiem podstawowym, z którego wynika. Ten typ współwłasności występuje w odniesieniu do przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólników spółki cywilnej oraz przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego małżonków. Stosunkiem podstawowym jest w pierwszym przypadku spółka, a w drugim małżeństwo.

Można więc żartobliwie powiedzieć, że spółka cywilna jest trochę jak małżeństwo 😉

W przypadku współwłasności łącznej udział współwłaściciela nie jest określony ułamkiem. Współwłaściciel nie może też rozporządzić swoim udziałem w rzeczy. W czasie trwania stosunku spółki cywilnej będący współwłaścicielem wspólnik nie może też żądać zniesienia współwłasności rzeczy.

Wracając więc do naszej historii w czasie trwania stosunku spółki cywilnej wspólnik nie dysponuje nożem, którym mógłby podzielić wspólny tort. Tort stoi na paterze i nie wolno go ruszać 🙂 Dopiero z chwilą rozwiązania spółki cywilnej współwłasność łączna przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych.

Pamiętaj więc, że współwłasność w spółce cywilnej jest współwłasnością łączną.

{ 2 comments… read them below or add one }

Leszek Bloch Lipiec 13, 2017 o 15:25

Bardzo plastyczny i smakowity tortowy przykład 🙂 Również analogia do małżeństwa przemawia do wyobraźni (łatwe powstanie, trudniejsze rozwiązanie) 🙂

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Lipiec 13, 2017 o 16:00

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: