Jak znaleźć spółkę cywilną w KRS

Anna Kaliszewska27 kwietnia 20172 komentarze

Jakiś czas temu przeglądając forum prawne trafiłam na wątek, w którym mężczyzna pytał jak znaleźć spółkę cywilną w KRS. Opowiadał, że wpisał nazwę spółki cywilnej w wyszukiwarkę podmiotów ale nie wyświetlił mu się żaden wynik. Zdziwiony zaczął wyszukiwać inne znane mu spółki cywilne. Również bez rezultatu. Poczuł się zbity z tropu. Był przekonany, że coś robi źle. 

Gdy więc zobaczyłam, że kilka dni temu jeden z czytelników trafił na bloga wpisując frazę „jak znaleźć spółkę cywilną w KRS”, postanowiłam w kilku zdaniach wyjaśnić tę sprawę.

Wiedz, że szukanie spółki cywilnej w KRS nigdy nie przyniesie efektów. To mission impossible 🙂

Spółki cywilne nie podlegają wpisowi do KRS.

W ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym zostały wymienione podmioty, które możesz znaleźć w rejestrze przedsiębiorców. Spółki cywilnej nie ma wśród nich ponieważ nie jest ona przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są wspólnicy spółki i to oni podlegają ujawnieniu w odpowiednim rejestrze. Aby więc nie tracić czasu i nerwów na bezowocne poszukiwania zajrzyj do wpisu – Czy istnieje rejestr spółek cywilnych?

{ 2 comments… read them below or add one }

mamrot Sierpień 29, 2017 o 11:46

No to teraz po przeczytaniu tego wpisu na blogu, skoro nie spółek cywilnych, ludzie zaczną szukać jednoosobowych DG w bazie KRS 🙂

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Sierpień 29, 2017 o 12:28

W razie czego lektura podlinkowanego na końcu artykułu wpisu rozwieje wątpliwości 🙂
A tak na poważnie, to sądzę, że poszukiwanie spółki cywilnej w bazie KRS jest efektem dość powszechnej wiedzy o tym, że spółki podlegają wpisowi do KRS i znacznie mniej upowszechnionej wiedzy o tym, czym różni się spółka cywilna od spółek prawa handlowego.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: