Konto bankowe dla spółki cywilnej

Anna Kaliszewska23 lutego 2017Komentarze (0)

Gdy wracałam dziś z sądu zadzwonił do mnie klient z pytaniem dotyczącym konta bankowego dla spółki cywilnej. Zaopatrzona w filiżankę gorącej herbaty, która przyda się każdemu w ten pochmurny, deszczowy dzień i zainspirowana tym telefonem, napiszę Ci dlaczego powinieneś poświęcić chwilę na przemyślenie kwestii rachunku bankowego dla spółki i zasad korzystania ze zgromadzonych tam pieniędzy.

Z moich obserwacji wynika, że niewielu przyszłych wspólników w ogóle się nad tym zastanawia. Większość uważa założenie rachunku bankowego za konieczną formalność poprzedzoną jedynie analizą tego który z banków jest bardziej konkurencyjny. Tymczasem jest tu kilka rzeczy o których powinieneś pomyśleć.

Spółka, jak już Ci wspomniałam w poprzednim wpisie, nie ma podmiotowości prawnej, dlatego konto nie może być prowadzone dla niej. Banki mogą jednak prowadzić wspólny rachunek dla wspólników spółki cywilnej będących osobami fizycznymi.

Takie konto znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Spółka może się nim posługiwać na zewnątrz – podawać je kontrahentom czy regulować z niego zobowiązania spółki. Wspólnicy mają wgląd w transakcje i dzięki temu mogą trzymać rękę na pulsie. Ponadto konto sprawia, że rozliczenia między wspólnikami są czytelniejsze.

Zgodnie z prawem bankowym każdy z współposiadaczy rachunku (czyli w przypadku spółki cywilnej każdy ze wspólników) może samodzielnie dokonywać wpłat, wypłat, realizować polecenia przelewów czy w inny sposób dysponować pieniędzmi. Może też wypowiedzieć umowę rachunku bankowego ze skutkiem dla pozostałych.

Tu pojawia się pytanie czy Ty i Twoi wspólnicy chcecie aby tak było?

Czy każdy ze wspólników ma mieć możliwość swobodnego dysponowania kwotami na koncie czy wolicie wprowadzić ograniczenia kwotowe? A może przy niektórych czynnościach chcecie wprowadzić obowiązek łącznego działania wszystkich lub kilku wspólników?

Wiedz, że możesz zmodyfikować sposób korzystania z rachunku bankowego. Prawo bankowe na to pozwala. Należy zrobić to w umowie z bankiem, wtedy bank będzie wprowadzone ograniczenia respektował.

Możecie również w umowie spółki zdecydować o sposobie korzystania z rachunku bankowego przez poszczególnych wspólników. Jeśli jednak ograniczenia te nie zostaną wprowadzone do umowy rachunku bankowego wywrą skutek jedynie między wspólnikami.

Przed podpisaniem umowy spółki i wizytą w banku warto na ten temat porozmawiać.

Na marginesie chcę Ci powiedzieć, że określone prawem płatności przedsiębiorcy muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego. Obowiązek ten dotyczy też wspólników spółki cywilnej. Opowiem Ci o tym w jednym z kolejnych wpisów.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: