Mały ZUS w spółce cywilnej – czy wspólnik może opłacać preferencyjne składki?

Anna Kaliszewska17 lutego 201712 komentarzy

Dziś, z uwagi na to, że często otrzymuje pytania o preferencyjny ZUS w spółce cywilnej, garść informacji na ten temat.

Mały ZUS w spółce cywilnej

Wspólnik spółki cywilnej, w przeciwieństwie do wspólników spółek osobowych oraz wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., może skorzystać z tzw. małego ZUS czyli możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne w dwóch pierwszych latach działalności.

Zwróć jednak uwagę, że preferencyjna wysokość składki dotyczy jedynie składki na ubezpieczenie społeczne. Ulga nie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne, które niestety musisz opłacać w pełnej wysokości.

Zarówno składka na ubezpieczenie społeczne jak i zdrowotne są obowiązkowe. Nie możesz z nich zrezygnować nawet jeśli nie uzyskujesz dochodu albo nie korzystasz z publicznej opieki zdrowotnej. Jedyną dobrowolną składką jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli zdecydujesz się ją opłacać będzie Ci przysługiwał zasiłek w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Wróćmy jednak do małego ZUS czyli składek na ubezpieczenie społeczne.

Przedsiębiorca, a więc również wspólnik spółki cywilnej, ma prawo do korzystania z preferencyjnego ZUS przez 24 miesiące od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Pełne 24 miesiące.

Dlaczego to podkreślam?

Dlatego, że przedsiębiorcy bardzo często zakładają działalność gospodarczą pierwszego dnia miesiąca. Ma to oczywiście swoje zalety jednak nie należy do nich okres przysługiwania małego ZUS.

Jeśli założysz działalność 1 marca 2017 r. niższy ZUS będzie Ci przysługiwał do końca lutego 2019 r. czyli przez pełne 24 miesiące. Okres 24 miesięcy preferencji liczony jest w tej sytuacji od miesiąca rozpoczęcia działalności włącznie.

Jeśli jednak zdecydujesz się założyć działalność gospodarczą w trakcie miesiąca czyli np. 2 marca 2017 r. okres 24 miesięcy liczony będzie dopiero od następnego miesiąca czyli od kwietnia 2017 r. Za niepełny miesiąc prowadzenia działalności, czyli w naszym przykładzie marzec, zapłacisz częściowe składki społeczne proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności oraz składkę zdrowotną w pełnej wysokości. Składki na ubezpieczenie społeczne za niepełny miesiąc również będą w preferencyjnej wysokości.

Zakładając działalność w trakcie miesiąca zyskujesz dodatkowy miesiąc niższych składek. Warto rozważyć taką opcję. Zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować w firmę albo przeznaczyć na jakiś przyjemny cel.

 

W przypadku wspólników spółki cywilnej prawo do opłacania preferencyjnych składek jest ustalane odrębnie w stosunku do każdego ze wspólników. Może zdarzyć się tak, że jednemu ze wspólników przysługuje preferencyjny ZUS, a drugiemu nie bo nie spełnia wymaganych warunków.

Kto nie może skorzystać z małego ZUS?

Z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na zasadach preferencyjnych nie mogą skorzystać osoby, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Pozarolnicza działalność dotyczy nie tylko pozarolniczej działalności gospodarczej ale również twórców i artystów, osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, wspomnianych wspólników spółek osobowych i wspólnika jednoosobowej sp. z o.o. oraz osób prowadzących niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

 

Jeśli masz pytania albo wątpliwości zapraszam do komentowania wpisu. Temat składek na ubezpieczenie będzie się również pojawiał w przyszłych wpisach bo to temat dość pojemny i niekiedy dość skomplikowany.

W wolnej chwili zajrzyj również do wpisów: Nowy wspólnik spółki cywilnej a mały ZUS oraz ZUS w spółce cywilnej – kto jest płatnikiem składek?

{ 12 comments… read them below or add one }

Chester Luty 20, 2017 o 12:42

Witam,
Czy wspólnik Spółki Cywilnej (2 osobowa) może opłacać ZUS preferencyjny w sytuacji, gdy Spółka będzie świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy?
Jeden ze wspólników był zatrudniony na Umowę o pracę, w której usługi były zbliżone do tego któe będą świadczyć jako spółka cywilna?

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Luty 21, 2017 o 11:54

Preferencyjny ZUS przysługuje jeśli wykonywane usługi są inne niż te świadczone jako pracownik. Jeśli są zbliżone, trudno odpowiedzieć ponieważ pytanie jest bardzo ogólne. Proszę pamiętać, że prawo do preferencyjnych składek jest ustalane odrębnie dla każdego ze wspólników. Brak możliwości skorzystania z preferencyjnego ZUS przez jednego ze wspólników nie będzie miało wpływu na możliwość opłacania małego ZUS przez drugiego.

Odpowiedz

anonim Luty 21, 2017 o 17:48

Witam,
Bardzo przystępne przedstawienie tematu.
Mam pytanie, co ze składką na Fundusz Pracy, kiedy wspólnik w spółce cywilnej płaci preferencyjny ZUS?

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Luty 22, 2017 o 08:37

Dziękuję 🙂
Wspólnik jest wtedy zwolniony ze składki na Fundusz Pracy.

Odpowiedz

Adam Maj 9, 2017 o 19:19

Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie następującej sytuacji. Wspólnik prowadzi od 3 miesięcy 1-osobową działalność na preferencyjnym ZUS-ie. Po 3 miesiącach przystępuje do Spółki Cywilnej wobec czego opłaca dodatkowe ub. zdrowotne. Po kolejnych 3 miesiącach rezygnuje z prowadzenia działalności samodzielnie, zgłaszając w CEIDG, że prowadzi działalność wyłącznie w firmie Spółki Cywilnej. Czy niski ZUS nadal go obejmuje?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam – Adam

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Maj 10, 2017 o 12:27

Tak 🙂

Odpowiedz

Adam Maj 10, 2017 o 12:33

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety nie wiem z czego to wynika ale infolinia w ZUS twierdzi odwrotnie. Jeszcze bardziej zaskakuje, że byłem dzisiaj w ZUS i przy okienku, Pani która zajmuję się ustalaniem składek dla przedsiębiorców również potwierdziła nisku ZUS jak Pani Mecenas. Mam nadzieję, że Wspólnik w przyszłości nie będzie miał problemów wynikających z dwóch różnych interpretacji dwóch różnych pracowników ZUS.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Maj 10, 2017 o 13:38

Panie Adamie, ubezpieczeniu społecznemu wspólnik podlega nie z racji uczestnictwa w spółce cywilnej ale na skutek prowadzenia działalności gospodarczej. Ma indywidualny tytuł do ubezpieczenia społecznego. Jeśli spełnia ustawowe warunki, może korzystać z preferencji. Być może pracownik infolinii zrozumiał, że Pana pytanie dotyczy spółek prawa handlowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Pola Wrzesień 19, 2017 o 20:59

Dzień dobry,
Jestem udziałowcem w spółce z o.o.
Czy będzie przysługiwał mi obniżony zus, kiedy założę własną działalność i będę wystawiać fv spółce?
Serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Październik 30, 2017 o 08:58

Dziękuję za komentarz Pani Polu, pytanie nie dotyczy jednak bezpośrednio wpisu. Zapraszam do skorzystania z oferty kancelarii.

Odpowiedz

Paweł Grudzień 1, 2017 o 19:35

Witam. Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Od roku żona jest zgłoszona w ZUS jako osoba współpracująca. Nie prowadziła nigdy działalności i nigdzie nie jest zatrudniona. Od 2018 roku chcemy przekształcić firmę w spółkę cywilną. Czy w tej sytuacji żona będzie mogła skorzystać z preferencyjnych składek?

Odpowiedz

Anna Kaliszewska Luty 13, 2018 o 11:45

Panie Pawle, dziękuję za to pytanie. Postaram się w najbliższym czasie napisać o tym osobny wpis.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: