NIP i REGON spółki cywilnej – czy spółka ma własne?

Anna Kaliszewska04 stycznia 2018Komentarze (1)

Numery NIP i REGON to podstawowe numery identyfikacyjne w obrocie. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą posługujesz się nimi na co dzień. Podobnie Twój przyszły wspólnik w spółce cywilnej.

Jak wygląda kwestia posługiwania się numerami identyfikacyjnymi w przypadku założenia spółki cywilnej? Czy wspólnicy działający jako spółka posługują się swoimi? A może spółka cywilna ma własny NIP i REGON?

Te pytania padają dość często, zarówno z ust klientów, jak i w wyszukiwarkach internetowych. W istocie jest to bardzo prosta kwestia. Rozwiejmy wątpliwości.

Spółka cywilna mimo, że nie posiada osobowości prawnej, ma swój własny numer NIP i REGON. NIP i REGON spółki cywilnej są numerami niezależnymi od numerów identyfikacyjnych poszczególnych wspólników.

NIP i REGON spółki cywilnej

Spółka cywilna jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, zgodnie z art. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, jest podatnikiem. Jako podatnik podlega więc obowiązkowi ewidencyjnemu, a jej identyfikatorem podatkowym jest właśnie numer NIP.

Czy spółka cywilna jest podatnikiem podatku dochodowego i podatku VAT? Po odpowiedzi na te pytania odsyłam Cię do wpisów o podatku dochodowym w spółce oraz podatku VAT  🙂

Aby uzyskać numer NIP dla nowopowstałej spółki cywilnej wspólnicy muszą złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2.

Jak już Ci wspomniałam spółka posiada również numer REGON. Zgodnie z treścią art. 42 ustawy o statystyce publicznej Krajowy rejestr urzędowy podmiotów gospodarki narodowej obejmuje m.in. jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a taką jednostką jest spółka cywilna.

Numer REGON zostaje nadany na wniosek, który wspólnicy mają obowiązek złożyć do urzędu statystycznego w terminie 14 dni od dnia założenia spółki cywilnej.

Spółka cywilna posiada więc swoje własne, odrębne od numerów poszczególnych wspólników numery NIP i REGON, którymi posługuje się w obrocie. Jeśli więc wystawiacie jako spółka fakturę, w danych sprzedawcy wpiszecie numery identyfikacyjne nie poszczególnych wspólników, a spółki cywilnej. Tak samo zróbcie przy fakturach zakupowych.

Na zakończenie zima, o jakiej marzę siedząc za biurkiem 😉

{ 1 comment… read it below or add one }

Tomasz Kazubski Luty 4, 2018 o 11:16

Czekam z utęsknieniem na taką zimą 🙂 Przy okazji wydaje mi się, że może istnieć również taka sytuacja, że tylko spółka cywilna posiada NIP i REGON a wspólnicy ich nie posiadają, bo prowadzą działalność gospodarczą tylko w ramach tej spółki, a swoje rozliczenia podatkowe robią na podstawie swojego numeru PESEL. Tak chyba my mamy (my, czyli ja i moja wspólniczka) 😉
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: