Kiedy rezygnujesz z pracy na etacie na rzecz własnej działalności, dość szybko musisz się zmierzyć z zagadnieniami, nad którymi do tej pory nie musiałeś się nawet zastanawiać. Wśród nich są oczywiście nieuchronne i skomplikowane podatki (no dobrze, trochę o nich myślałeś ale głównie w kontekście wypełniania PIT-a 😉 ).
Mimo, że większość przedsiębiorców decyduje się zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, dobrze jest wiedzieć o podatkach możliwie najwięcej. To nie tylko zapewni Ci większe bezpieczeństwo, ale również pozwoli zrozumieć pewne mechanizmy.
Kilka tygodni temu we wpisie o opodatkowaniu spółki cywilnej opowiedziałam Ci o tym jakie formy opodatkowania są dostępne dla wspólników spółek cywilnych. Dziś z kolei napiszę Ci co warto wiedzieć o księgowości w spółce cywilnej.
Spółka cywilna, w której wspólnikami są jedynie osoby fizyczne ma obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych (tzw. pełna księgowość).
W większości spółek cywilnych z powodzeniem może być stosowana uproszczona forma księgowości jaką jest księga przychodów i rozchodów.
W ramach spółki cywilnej prowadzi się jedną, wspólną dla wszystkich wspólników, podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W księdze tej ewidencjonuje się jednak wyłącznie przychody wspólników osiągane w ramach spółki. Nie obejmuje ona przychodów wspólników osiąganych poza spółką np. z tytułu działalności prowadzonej przez jednego ze wspólników indywidualnie.
Księgi przychodów i rozchodów nie możesz jednak zastosować w dwóch przypadkach.
Pierwszy z nich to sytuacja, w której co najmniej jeden ze wspólników jest osobą prawną lub tzw. ułomną osobą prawną (np. spółką jawną albo komandytową). Z drugim przypadkiem mamy do czynienia gdy przychody netto za sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrachunkowy wyniosły co najmniej równowartość w złotych kwoty 2 000 000 euro (jeśli jednak osiągacie takie przychody zalecam przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego).
W skrócie, jeśli wspólnikami są jedynie osoby fizyczne, a przychód nie przekracza podanej wyżej kwoty, możesz wybrać pomiędzy księgą przychodów i rozchodów a pełną księgowością. Jeśli jednak któryś z powyższych warunków jest spełniony, nie masz wyboru, musisz przejść na pełną księgowość.
No dobrze, a co to za różnica? Spora!
Księga przychodów i rozchodów, a więc uproszczona księgowość, jest dość prosta i tania ale jedyne informacje jakie z niej wyciągniemy to wysokość przychodów, kosztów i należnego podatku. Ta forma księgowości nie da nam pełnego obrazu finansów spółki. Do ewentualnych analiz musisz wtedy używać innych środków.
Pełna księgowość z kolei jako rozbudowany i sformalizowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych jest dużo bardziej skomplikowana i kosztowna. Jej zaletą jest to, że na podstawie ksiąg rachunkowych możesz wygenerować informacje na temat finansów spółki w danym momencie albo na przestrzeni danego okresu. Wadą duży stopień sformalizowania i wspomniane wysokie koszty prowadzenia.
{ 6 comments… read them below or add one }
Spółka cywilna to ciekawy choć coraz bardziej nielubiany twór. Moja córa miesiąc temu takową założyła. Na szczęście mogą być na książce przychodów i… ma mamę księgową 😉
Mama księgowa to nieoceniona pomoc 🙂 dziękuję za komentarz!
Obawiałam się na początku, że moją firmę będzie dotyczyła pełna księgowość. Wrocław to miasto, w którym prowadzę moją działalność i na początku myślałam że będzie bardzo ciężko, ale jednak wystarczy trochę poczytać, zgłębić temat i wszystko staje się jaśniejsze. Dziękuję za wpis!
Dziękuję za komentarz Pani Aneto i zapraszam do śledzenia wpisów 🙂
Księgowość nigdy nie była moją mocną stroną, choć zdaję sobie sprawę, że wszystko będzie kwestia wiedzy i podejścia. Na pewno należy o wielu kwestiach się dowiedzieć i bardziej zgłębić temat, a przede wszystkim być na bieżąco z przepisami, żeby podołać wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej i jej finansami.
Mam nadzieję, że wiedza zawarta na blogu będzie dla Pani pomocna. Pozdrawiam 🙂