Wyobraź sobie, że znalazłeś idealnego wspólnika. Dobrze się rozumiecie, macie podobną wizję a on ma umiejętności, które faktycznie mogą Cię wspomóc. Jesteście ambitni i pracowici, zdążyliście już też zarazić się wzajemnie entuzjazmem. Nagle jednak uświadamiasz sobie, że nie jesteś pewien czy Twój potencjalny wspólnik jako obcokrajowiec może prowadzić z Tobą spółkę cywilną. Jak to więc jest?
Ustalenie czy wspólnikiem spółki cywilnej służącej do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce może być obcokrajowiec wymaga ustalenia kilku faktów.
Czy Twój potencjalny wspólnik jest obywatelem Unii Europejskiej?
Jeśli tak, może podejmować działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej na takiej samej zasadzie jak obywatele polscy.
Jeśli nie, musisz ustalić czy jest obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo państwa, które stroną takiej umowy nie jest ale ma zawarte umowy z Unią Europejską, na podstawie których jego obywatele mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości.
W praktyce są to Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria.
Jeśli jednak Twój potencjalny wspólnik nie należy do obywateli żadnego z powyższych krajów, może podejmować działalność gospodarczą, na takich samych zasadach jak Ty, między innymi, jeśli posiada w Polsce:
- zezwolenie na pobyt stały,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- status uchodźcy,
- ochronę uzupełniającą,
- zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodę na pobyt tolerowany,
- zezwolenie na pobyt czasowy i jest w związku małżeńskim z obywatelem polskim zamieszkałym na terytorium Polski
albo
- korzysta w Polsce z ochrony czasowej,
- posiada ważną Kartę Polaka.
Wyliczenie to nie jest wyczerpujące. Przepisy umożliwiają obcokrajowcom prowadzenie działalności w Polsce jeszcze w kilku innych przypadkach – są one jednak bardziej złożone i wymagałyby długiego, skomplikowanego opisu.
Jeśli analiza przepisów doprowadzi nas do wniosku, że potencjalny wspólnik nie spełnia żadnego z przewidzianych prawem wymogów uprawniony będzie do podejmowania działalności gospodarczej jedynie w formie spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z o.o. oraz akcyjnej.
To co prawda zamyka jedne drzwi, ale otwiera inne 🙂
{ 0 comments… add one now }